Dva závody IndyCar Series v ulicích Detroitu vynesly vítězství Scottu Dxonovi a Ryanu Hunter-Reayovi. Hned týden po nejvýznamnějším podniku sezony,
Dva závody IndyCar Series v ulicích Detroitu vynesly vítězství Scottu Dxonovi a Ryanu Hunter-Reayovi.
Hned týden po nejvýznamnějším podniku sezony, kterým byl legendární závod 500 mil Indianapolis, se karavana jménem IndyCar přesunula do Detroitu. Na ostrově Belle Isle se totiž tento víkend uskutečnila hned dvojice závodů.
Že se bude jednat o zajímavou podívanou, napověděla již sobotní kvalifikace. Pole position pro start prvního závodu si totiž připsal Marco Andretti, který se do čela startovního roštu postavil poprvé po pěti letech. Naposledy odstartoval z první pozice roku 2013 v Poconu.
Své čekání na vítězství trvající sedm let ale již Andretti ukončit nedokázal. Pro první letošní triumf si totiž dojel Scott Dixon. Trojnásobný šampion z let 2008, 2011 a 2013 doplnil Andrettiho na startovním roštu v první řadě a vyrazil jako druhý. Tuto pozici si udržel až do prvních zastávek v boxech a patřila mu také po nich, pouze s tím rozdílem, že pilotem jedoucím před ním v čele již nebyl Marco Andretti, ale jeho týmový kolega Ryan Hunter-Reay. Ale zatímco Hunter-Reay zvolil třízastávkovou strategii, Novozélanďan navštívil své mechaniky pouze dvakrát a když se pilot stáje Andretti Autosport odebral v 46. kole ke své poslední zastávek v boxech, ujal se Dixon vedení a již jej nikomu nepřepustil. Dixon se radoval již ze svého 42. triumfu v amerických formulových šampionátech, čímž se mu podařilo vyrovnat v tomto ohledu Michaela Andrettiho a dělí se s ním nyní o třetí příčku v historických tabulkách.
Se ztrátou necelých dvou sekund za Scottem Dixonem proťal cílovou pásku pilot stáje Andretti Autosport Ryan Hunter-Reay. Šampion ze sezony 2012 nebyl jediným pilotem stáje Michaela Andrettiho, který se umístil mezi nejlepšími třemi. Dixona a Hunter-Reaye doplnil v elitním triu Alexander Rossi, který se 10 kol před koncem, kdy byl závod restartován po poslední žluté fázi, dostal před Marca Andrettiho. Poleman tak skončil na čtvrté příčce a postaral se o třetí vůz stáje Andretti Autosport v první pětce.
Pátou pozici obsadil Takuma Sató, který dosáhl svého nejlepšího letošního výsledku, šestý dojel Ed Jones, sedmý skončil vítěz indianapolisské “pětistovky Will Power, osmý Robert Wickens, devátý obhájce titulu Josef Newgarden a nejlepší desítku uzavřel Spencer Pigot, který se mezi nejlepší deseti umístil letos poprvé.
Závod byl neutralizován hned dvakrát. O první žlutou vlajku se postaral ve 47. kole Graham Rahal, který havaroval ve 14. zatáčce z pátého místa. Druhé vyvěšení žlutých vlajek přišlo ke slovu v 56. kole, kdy po ráně od Charlieho Kimballa skončil v bariéře nováček Santino Ferrucci. Za zavinění této havárie obdržel Kimball penalizaci průjezdu boxy.
kompletní výsledky prvního závodu
Zatímco v prvním závodě Ryanu Hunter-Reayovi triumf těsně unikl, v nedělním závodě to již byl on, kdo se mohl radovat z triumfu. Američan si stejně jako Dixon o den dříve připsal premiérové vítězství v sezoně. Ani v tomto případě se ale ze strany Ryana Hunter-Reaye nejednalo o jednoznačnou záležitost. Do čela se totiž posunul až v 64. kole, tedy pouhých šest okruhů před cílem. V té době již byl těsně za zády svého týmového kolegy Alexandera Rossiho, který triumfoval v mokré ranní kvalifikaci a zdálo se, že pole position přetaví v závodě ve vítězství. Když na něj ovšem začal dotírat jeho týmový kolega, vítěz Indy 500 z roku 2016 probrzdil a skončil v únikové zoně. Při této chybě navíc došlo k poškození levé přední pneumatiky na Rossiho voze a naděje na dobrý výsledek byly rázem ty tam.
Druhou pozici obsadil v cíli závodu pilot stáje Penske Will Power. Australanova ztráta na Hunter-Reaye činila více než jedenáct sekund. Na třetím místě dokončil závod Ed Jones, který si po třetí příčce v Long Beach připsal další “bronz”.
Jen těsně za Britem narozeným v Dubaji přijel do cíle jeho týmový kolega Scott Dixon. Sobotnímu vítězi ve druhém závodě uniklo umístění v první trojici pouze o půl sekundy a obsadil čtvrtou příčku.
Pátý skončil Graham Rahal, který si tak po sobotní havárii dokázal napravit reputaci. Šestou pozici obsadil Robert Wickens. Kanadský nováček odstartoval do závodu ze druhé příčky. Stejně jako v prvním závodě, do kterého vystartoval jako třetí, ale pódiové umístění neudržel. Sedmý dojel Tony Kanaan, osmý Charlie Kimball, na deváté příčce se umístil Marco Andretti a nejlepší desítku uzavřel Simon Pagenaud.
Alexander Rossi, který absolvoval v čele závodu 46 kol a směřoval za druhým letošním prvenstvím, se po chybě v závěru závodu propadl až na dvanáctou příčku.
Také ve druhém detroitském závodě pokračoval v nevýrazných výkonech Josef Newgarden. Obhájce titulu projel cílem jako 15. a od svého druhého letošního triumfu v Alabamě dokázal nejlépe zajet v Indy 500, kde skončil na deváté příčce.
Ani druhé vystoupení Santina Ferrucciho se neobešlo bez problémů. Nováček nahrazující zraněného Pietra Fittipaldiho se do závodu kvalifikoval na slušné 13. příčce a dobře si vedl také před prvním pitstopem. Při výjezdu z boxů ale narazil do zdi a poškodil si přední křídlo. V cíli byl klasifikován na 20. příčce.
Problémy ale sužovaly také týmového kolegu amerického mladíčka Sébastiena Bourdaise. Zkušeného Francouze zastihla první komplikace již v úvodním kole závodu, kdy jej potkal defekt pneumatiky a musel ke svým mechanikům. Na tvrdé specifikaci pneumatik poté sice předváděl vynikající stíhací jízdu. V dalších potížích se ale ocitl ve 38. kole, když se v první zatáčce dostal do smyku a při skoku přes obrubník došlo k poškození jeho zavěšení. Cílem nakonec projel jako 21. se třemi koly ztráty.
Jediným pilotem, který se do cíle nepodíval, byl jezdec stáje Eda Carpentera Spencer Pigot. Američanovo účinkování zastavila po 21 kolech porucha. Právě Pigot se postaral o jedinou žlutou fázi závodu, když se v prvním kole roztočil.
Druhý závod víkendu byl odstartován z kuriozní příčiny o půl hodiny později. V zaváděcím kole totiž došlo k nehodě zpomalovacího vozu, za jehož volantem tentokrát neseděl Oriol Servía, nýbrž viceprezident Chevroletu Mark Reuss
kompletní výsledky druhého závodu
V čele šampionátu se i po dvojici závodů v Detroitu udržel Will Power (309 bodů). Druhá příčka patří Scottu Dixonovi (304 bodů) a třetí Alexanderu Rossimu (298 bodů). Čtvrtý je Ryan Hunter-Reay (278 bodů), pátý Josef Newgarden (270 bodů), šestý Robert Wickens (232 bodů), sedmý Graham Rahal (221 bodů), osmý Marco Andretti (197 bodů), devátý Sébastien Bourdais (194 bodů) a nejlepší desítku uzavírá Simon Pagenaud (188 bodů).
Ačkoli se v posledních dvou závodních víkendech pokaždé závodilo, pauza nečeká na IndyCar Series ani během nadcházejícího víkendu. Během něj se totiž uskuteční již devátý letošní závod, který bude hostit Texas Motor Speedway.
COMMENTS