Tradiční závod Indianapolis 500 skončil ve znamení slz štěstí amerického závodníka Ryana Hunter-Reaye. Šampión série IndyCar z roku 2012 projel cílem
Tradiční závod Indianapolis 500 skončil ve znamení slz štěstí amerického závodníka Ryana Hunter-Reaye. Šampión série IndyCar z roku 2012 projel cílem jako první s náskokem 0,060 sekundy před trojnásobným vítězem Heliem Castronevesem.
Hunter-Reay a Castroneves se na čele střídali v závěrečných šesti kolech, kdy byl závod po havárii Towsenda Bella zastaven a znovu restartován. Na chvíli se do jejich souboje zapletl i Marco Andretti, ale ani tento rok neměl vítězství v Indy 500 předurčeno. Castroneves s Hunter-Reayem se předjížděli v každém kole a infarktový závěr zvedal diváky z tribun. Komu fandit? Domácímu jezdci, nebo trojnásobnému vítězi z Brazílie, který má nakročeno do síně slávy?
Rozhodující moment závodu přišel v předposledním kole, kdy se Hunter-Reay protlačil v první zatáčce do čela. Castroneves se držel v závětří a obrazně řečeno nabíjel. Na zadní rovince se Hunter-Reayovi přiblížil a rozhodující moment měl přijít na cílové rovince pod šachovnicovou vlajkou. Jenže Castroneves nebyl v aerodynamickém pytli efektivní jako v mnoha případech Hunter-Reay a rekordní čtvrté vítězství ho minulo o mrknutí oka. Konkrétně o 0,060 sekundy, což je druhý nejtěsnější výsledek v historii Indianapolis 500.
Na třetím místě se ztrátou 0,3 sekundy dojel Marco Andretti, který pravidelně patří k favoritům na vítězství, ale vždy mu na první místo v cíli něco málo chybí. Čtvrtý dojel talentovaný Carlos Muňoz.
Solidní návrat do Indianapolisu absolvoval Juan Pablo Montoya, jenž navzdory penalizaci za překročení rychlosti na pitlane dojel na pátém místě. Hned za ním skončil Kurt Busch a ukázal tak, že závodění v monopostech mu jde stejně dobře jako v NASCAR, byť večerní závod v Charlotte nedokončil.
Velkou smůlu měl horký favorit na vítězství Ed Carpenter. Po startu z prvního místa se velmi často držel na čele a bylo jasné, že ve finálovém souboji bude Carpenter hrát rozhodující roli. Jenže po restartu v závěrečné části závodu se do jeho souboje s Bellem natlačil na vnitřek James Hinchcliffe a vyřadil sebe i Carpentera ze závodu.
Kromě druhého nejtěsnějšího výsledku se v Indianapolisu zapisovaly další rekordy. V dvou set kolovém závodě se zpočátku jezdilo velmi poklidně a zelené vlajky vlály nad oválem až do 149. kola. Pak se začal lámat chleba a všichni chtěli co nejdříve dopředu, což vyústilo v další tři žluté fáze včetně krátkodobého zastavení závodu deset kol před koncem.
Tradiční focení třiatřiceti závodníku před startem slavné pětistovky v Indy.
Start proběhl poklidně a pod zelenými vlajkami se závodilo až do 149. kola.
Na pitlane bylo tradičně rušno, naštěstí k žádným incidentům během závodu nedošlo.
Kritický moment brzdění na pitlane Jacques Villeneuve zvládl a v cíli byl klasifikován na slušném čtrnáctém místě.
Na Eda Carpentera se tlačí Marco Andretti.
Hořký konec Eda Carpentera, kterého ze závodu vyřadil James Hinchcliffe.
Takhle těsné to bylo, Hunter-Reay vyhrává a Castroneves lituje, že cílová čára není o pár metrů dál.
Castroneves a Hunter-Reay prozradili, že si závěrečný souboj nesmírně užívali.
Tradiční polibek původního povrchu oválu Indianapolis Motor Speedway.
Aleš Sirný
Foto: IndyCar
COMMENTS